Razem z Tobą zbudujemy Dom Oczami Brata!

Dom przeznaczony będzie dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, którzy ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek rodziców i opiekunów, nie są w stanie samodzielnie zamieszkać we własnym mieszkaniu.

Dom usytuowany będzie w południowej części Częstochowy, na terenie dzielnicy Błeszno, przy ulicy Brzezińskiej. Dzielnicę charakteryzuje cicha, spokojna i sąsiedzka atmosfera, co sprzyja szybkiemu zaaklimatyzowaniu się nowych osób, mieszkańców. Dzielnica znajduje się na obrzeżach miasta, co dodaje jej atrakcyjności. Miejsce to otaczają tereny zielone, które sprzyjać będą podejmowaniu dodatkowych aktywności przez mieszkańców. Pomimo oddalenia dzielnicy od centrum miasta, miejsce to cechuje się dobrze rozwiniętą siecią transportu komunikacji miejskiej, co jest niezwykle istotne w przypadku osób z niepełnosprawnością.

Budynek powstanie na działce o powierzchni 2000 m2, a jego całkowity metraż będzie wynosił 600 m2. W Domu znajdzie swoje miejsce 16 osób z niepełnosprawnością intelektualną.  W połączeniu z aneksem kuchennym, łazienkami, toaletami, miejscem do rehabilitacji, przestrzenią wspólną i ogrodem stworzy kompleks, w którym osoby z niepełnosprawnością będą mogły z poczuciem bezpieczeństwa zamieszkać. Nie jest to jednak jedyne przeznaczenie tego obszaru. Na terenie działki planujemy zlokalizować przestrzeń, która służyć będzie społeczności lokalnej (sala widowiskowa, zaplecze techniczno-gastronomiczne, czy ogród, w którym będzie można wspólnie spędzać czas z mieszkańcami Domu). Budynek zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dom będzie otwarty dla sąsiadów
i mieszkańców miasta.